wtorek, 17 grudnia 2013

Dietetyk o ..

Dzisiaj gościnnie na blogu wpis pani dietetyk dotyczący wprowadzania posiłków stałych niemowlętom. Temat u nas na topie, więc czytamy, czytamy :)




Dlaczego moment wyboru wprowadzenia pierwszych posiłków stałych przypada na okres, gdy nasz bobas ma około pół roku? Do tego momentu podstawowym i jedynym pokarmem dla malucha powinno być – jeśli nie ma przeciwwskazań ani ze strony matki ani ze strony dziecka – mleko matki. Po 6 miesiącach pokarm kobiecy traci swoją wartość odżywczą, dlatego w tym momencie konieczne jest uzupełnianie diety posiłkami dodatkowymi.

Od czego zaczynamy? Posiłki z „baru mlecznego u mamy” dalej serwujemy dziecku na jego żądanie, a jadłospis wzbogacamy o zupki / przeciery jarzynowe z dodatkiem kaszy mannej – według najnowszych zaleceń gluten w diecie dziecka pojawia się już po pół roku życia malucha, jednak jest to tylko dodatek – do podanej wyżej zupki sypiemy niecałą łyżeczkę na 100 ml dania. Co ważne wywar na zupkę nie jest wywarem mięsnym, nie obciążamy przewodu pokarmowego ciężkimi wywarami mięsnymi, esencjonalnymi. Zupkę lub przecier gotujemy z takich jarzyn jak ziemniak, marchewka, dynia, później brokuł. Ważnym aspektem dań dla malucha jest ich wzbogacanie o wysokiej jakości tłuszcz tj. masło, olej roślinny, oliwa z oliwek. Nie ma potrzeby ograniczenia podaży tłuszczu w diecie ;) 

Jeśli chodzi o łączeni produktów to zaczynamy od „papek” jednoskładnikowych, aby zapoznać dziecko ze smakiem i kolejno istnieje możliwość ich łączenia. Posiłki stałe podajemy łyżeczką, ciągle obserwując reakcję dziecka, na początku będą to małe porcje i z czasem będą się zwiększać. Ważne jest aby nie podawać posiłków dziecku na siłę, żeby nie wytworzyć negatywnych odruchów ani wspomnień związanych z jedzeniem. Kiedy podawać posiłki uzupełniające? Możemy spróbować podać po karmieniu piersią, ale jeśli nasz maluch odmawia jedzenia lub próbowania to kolejność odwracamy.

Ogólne zasady kuchni dla malucha to: jest to kuchnia lekkostrawna, co oznacza, że wykluczamy ciężkie produkty smażone, duszone, pieczone, produkty wzdymające – kapustne, rośliny strączkowe, posiłki podajemy pachnące, kolorowe, nieprzyprawione – przyprawy z początku nie będą nam potrzebne
Schemat żywienia po 6-ciu miesiącach:

§  Okres od 7 – 9 miesięcy = nasze dziecko jest już starsze, a co za tym idzie rozszerzamy gammę podawanych produktów, dalej pierś podajemy na żądanie, nowe produkty wprowadzamy pojedynczo obserwując reakcję na posiłek. Wraz ze wzrostem dziecko posiada większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zupkę wzbogacamy o chude mięso gotowane z indyka, kurczaka, cielęciny, królika lub chudej wieprzowiny. Co drugi dzień do posiłków dodajemy ½ żółtka jaja kurzego, soki i przeciery owocowe bez dodatku cukru

§  10 miesięcy = do diety wprowadzamy niewielkie ilości pieczywa, sucharków, biszkoptów; obiadek z dwóch dań: zupka z kaszką glutenową, warzywa z gotowanym mięsem, konsystencja warzyw / owoców i mięsa powinna stymulować gryzienie, soki i przeciery owocowe

§  11 miesięcy = produkty glutenowe jak sucharki, biszkopty, pieczywo łączymy z produktami mlecznymi – twarożkiem, jogurtem, kefirem podawane kilka razy w tygodniu – staramy się wybierać produkty bez konserwantów, z ograniczeniem cukrów, jajo całe podajemy 3-4 razy w tygodniu, obiad dwudaniowy – dodatkiem do warzyw i mięsa może być ryż lub ziemniaki



Przykłady posiłków dla malucha :

7 miesięcy :
ü  Krem z brokułów
ü  Zupa jarzynowa z gotowanymi pulpetami mięsnymi
ü  Indyk z jabłkiem i kleikiem ryżowym
ü  Pieczone jabłko
ü  Zupa jarzynowa z ½ żółtka jaja kurzego
ü  Wszelkie kleiki i kaszki glutenowe bądź bezglutenowe
ü  Przecierowe soki owocowe lub przeciery owocowe w ilości nie większej niż 150 g dziennie
ü  Łosoś z dynią i cukinią
ü  Zupa z brukselki
ü  Kasza jaglana
ü  Zupa kalafiorowa z ½ żółtka jaja kurzego

8 miesięcy:
ü  Kisiel
ü  Mus dyniowo – morelowy
ü  Mus jabłkowo – morelowy

10 miesięcy:
ü  Pilaw marchewkowy
ü  Grzanki z awokado
ü  Zupa kukurydziana
ü  Ryż z jabłkami
ü  Zupa szpinakowa z mięsem
ü  Ciasteczka ze szpinaku

11 miesięcy:
ü  Krem z pomidorów
ü  Krem ze szparagów
ü  Gulasz
ü  Rosół z indyka z kaszką manną
ü  Zupa z fasolki szparagowej
ü  Placki z kaszy gryczanej
ü  Pomidorowa z ryżem i kurczakiem
ü  Placki twarogowe z bananem
ü  Kuskus z zieloną fasolką szparagową
ü  Jajko sadzone na parze / jajecznica na parze / jajo gotowane w całości


Smacznej, kolorowej i pełnej pomysłów kuchni dla malucha życzy
dietetyk

Ada Fiedorowicz J



7 komentarzy:

  1. Mleko kobiety traci wartości odżywcze? Zupa jarzynowa jest bardziej "odżywcza"? Patrząc na kalorie to raczej nie. Chyba nie do końca są to trafne sformułowania.
    Gluten zaleca się wprowadzić dzieciom KP już w 5 miesiącu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a wiesz, że dzis pytalam pediatrę kiedy mam zacząć wprowadzać gluten i powiedziała mi, że jak mały skończy 6 miesięcy, więc inaczej niż piszą na większości stron w internecie.

      Usuń
    2. tak, mleko kobiety traci wartości odżywcze. jeśli chodzi o skład to wyróżniamy różne typy mleka kobiecego: np. siara, która jest wytwarzana tylko przez kilka dni - najbardziej bogata w tłuszcze, mleko właściwe zawiera natomiast więcej białka i laktozy. Nie wszystko co jest bardziej kaloryczne oznacza, że ma więcej wartości odżywczych. A poza tym skład mleka kobiecego jest przede wszystkim zależny od tego co matka karmiąca je. Jeżeli jest to dieta monotonna, nie zawierająca wszystkich niezbędnych składników to nie oszukujmy się, że nasze dziecko jakimś cudem dostanie wszystko to czego potrzebuje. Tak jak piszę są to posiłki dodatkowe to znaczy, że wzbogacamy jadłospis naszego dziecka o np. zupkę jarzynową i zmieniamy preferencje żywieniowe.

      Usuń
    3. Mleko kobiety zdecydowanie nie traci wartości odżywczych, po prostu po 6 miesiącach dziecko traci zapasy składników mineralnych, które zgromadziło kiedy było jeszcze w brzuchu Mamy i mleko przestaje Mu wystarczać, ale mleko cały czas jest wartościowe. A o tym jakie jest mleko decyduje najbardziej to jak często dziecko ssie pierś, a po drugie prędzej Mamie zacznie psuć się zdrowie niż zabraknie czegoś w mleku ;)
      Pozdrawiam :)

      Usuń
    4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  2. a dopiero co zastanawiałam się jak i kiedy wprowadzać dodatkowe posiłki :)
    Dzięki wielkie, na pewno się przyda:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...