czwartek, 14 listopada 2013

Trądzik niemowlęcy - to nic strasznego

Sama przechodziłam przez to z Łukaszem. Najpierw pojawiły się pojedyncze wypryski, aby za jakiś czas zająć całą buzię. Na dworze panowały wtedy wysokie temperatury, więc wszystkie podejrzenia padły na potówki. Lekarze sami się gubili w tym co to jest, aż w końcu trafiłam do rewelacyjnego dermatologa, który uspokoił mnie "To książkowy przykład zwykłego trądzika niemowlęcego". Ale co to jest ten trądzik ...

Trądzik niemowlęcy występuje w pierwszych miesiącach życia. Nie towarzyszy mu ani świąd, ani ból. Najbardziej przerażeni są rodzice, gdyż wygląda on dość mało estetycznie. Około 20% niemowląt boryka się z tą dolegliwością. Częściej są to chłopcy niż dziewczynki. Najprawdopodobniej powodem wystąpienia zmian skórnych u dziecka są hormony, a konkretnie ich wahanie w pierwszych tygodniach życia.

Objawami trądziku są zmiany skórne na policzkach, czole, nosku. Są to:

- grudki - czerwone i okrągłe

- krostki - zmiany ropne

- zaskórniki - zamknięte i otwarte


Trądzik nasila się w miejscach dobrze nagrzanych. Np w dzień kiedy jest  ciepło, albo na policzku, na którym dziecko leży zmiany są dużo bardziej widoczne. Rodzice oddychają z ulgą na spacerze, albo wieczorem kiedy jest chłodniej, a trądzik zdaje się zanikać.

Przede wszystkim należy szczególnie dbać o higienę buzi, aby nie dostało się zakażenie. Konieczna kąpiel w emolientach, można również kąpać dziecko w krochmalu, smarować buzię dermo bazami na tego typu zmiany.

Powtórzę to po raz kolejny, że bardzo ważny w tym wszystkim jest dobry specjalista, który postawi dobrą diagnozę i nie da nam zwariować - bo powodów do tego młodzi rodzice mają bardzo dużoooo :)

8 komentarzy:

 1. dokładnie. niektórzy lekarze mylą trądzik z potowkami, skaza bialkowa, uczuleniem. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas krochmal pomógł przede wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 3. My nie przechodzilysmy trądziku, ale na wszystkie problemy skórne pomagał krochmal.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  Szukam dobrego dermatologa z Bydgoszczy? U Kogo byłaś z Łukaszem?

  OdpowiedzUsuń
 5. No właśnie, tylko byle dobrać i trafić na te dobrego specjalistę by od razu rozpoznał co to jest..

  http://rodzice-plus-dziecko.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Jasne, ze nic strasznego! Przeszlam to z moim synkiem bez zadnego problemu. Tyle, ze nasza pani pediatra od razu rozpoznala i zapewnila, ze samo zejdzie.

  OdpowiedzUsuń
 7. my mieliśmy mieć szczepienie we wtorek, ale pediatra nas nie zakwalifikowała, ze względu na podejrzenie AZS. Na buźce pojawiły się plamy, skóra się łuszczy, mały się drapie i wygląda jakby było bite...

  dlatego nie ma co zwlekać, kombinować, tylko idziemy do porządnej poradni dermatologicznej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nasz Gabryś też miał trądzik, chociaż lekarka nam wmówiła, że to skaza białkowa...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...