piątek, 3 lipca 2015

Czy opalać się w ciąży?!

Za oknem temperatury boskie, typowo plażowe. Oczekiwaliśmy na nie dłuuugo, aż wreszcie lato zagościło z niezłym kopem. Szkoda tylko, że to takie nagłe przeskoki pogodowe, ale nie będę już się czepiała. Wszyscy korzystamy z pogody. Słońce, woda, maluchy biegają w sandałkach lub na boso, mamy łapią piękną opaleniznę. No właśnie, ale co z tymi ostatnimi brzuchatymi. Czy mama w ciąży może bezkarnie leżeć na słońcu? Czy pozostaje jej tylko koc, kapelusz i duże okulary, żeby nigdzie promienie nie doszły?Jak we wszystkim, tak i w przypadku kąpieli słonecznych, w czasie ciąży zaleca się zdrowy rozsądek. Promienie słonecznie często mają zbawienny wpływ na nasz humor. To dzięki nim produkowana jest witamina D oraz endorfiny. Te ostatnie nie jednokrotnie są zbawienne dla przyszłych mam, u których czasami krucho z dobrym humorem. Jednak przy tej całej dawce dobrodziejstwa, słońce niesie za sobą również niebezpieczeństwo. Szkodliwe promieniowanie UV może powodować nowotwory skóry, poparzenia, przedwczesne starzenie się skóry, osłabienie układy odpornościowego. Niestety słońce ma taki wpływ na skórę wszystkich, ale kobiety w ciąży są szczególnie narażone. Dodatkowo przyszła mama łatwiej ulega odwodnieniu, bo przez rosnący brzuszek i przybywające kilogramy szybciej się poci. Temperatura również powoduje rozszerzanie naczyń, powstawanie opuchlizn oraz nieatrakcyjnych pajączków. Niestety połączenie hormonów z promieniowaniem UV często skutkuje pojawieniem się plam na ciele, a te nie zawsze po rozwiązaniu znikają.

Czy pozostaje, więc jedynie chowanie się w domu?! Nie, ale o jakość kąpieli słonecznych należy zadbać. Przede wszystkim, zapominamy o ekspozycji na słońce w godzinach 11:00-15:00 kiedy słońce najbardziej świeci, stosujemy kremy z filtrem minimum 30 SPF, a najlepiej 50, 50+. Należy pamiętać, że krem nakładamy około 30 minut przed wyjściem na słońce oraz co najmniej co dwie godziny. Nie można też zapominać o nakryciu głowy oraz piciu odpowiedniej ilości.

Jak widać są to podstawowe zasady odpowiedzialnego korzystania ze słońca. Jeśli do tej pory kobieta nie zwracała uwagi na bezpieczeństwo przy kąpielach słonecznych, to teraz jako mama w dwupaku musi pamiętać, że myśli nie tylko o sobie, ale również o maleństwu i jego bezpieczeństwie. Myślę, że to wszystko przekona mamę, że przy odrobinie dobrych chęci lato może miło spędzić na świeżym powietrzu. 

1 komentarz:

  1. Masz całkowitą rację, zgadzam się z Twoimi opiniami. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...